• یوسف کیقبادی
  • ۱۰ خرداد ۱۳۹۶

صندلی‌هایی برای لــــــــــم دادن


همه‌ی ماها در زمان‌هایی نیاز داریم تا به‌قول روزمره لم دهیم و به‌چیزی فکر نکنیم، شاید دلمان بخواهد تا کتابی را برداریم و آنرا مطالعه کنیم یا شاید‌هم با تبلتمان در اینترنتی چرخی بزنیم، در این زمان‌ها دوست‌داریم نق نزنیم و بگذاریم همه‌چیز آسان باشد. لمیدن در این حالت بیشتر از هر زمانی نیاز دارد به یک صندلی که مخصوص این‌کار خلق شده باشد! در این مقاله می‌خواهیم به چند صندلی اشاره کنیم که آنها را مخصوص لم دادن ساخته‌اند، با ما همراه باشید.

Manta

مانتا یک‌نوع صندلی ایهام گرفته از فُرم نیمکت‌های دراز است که توسط جوزپه ویگانو از کمپانی آرکتیپو است که نام این صندلی ایهام گرفته از یک‌نوع سفره‌ماهی به‌نام سفره‌ماهی دیو بانام انگلیسی Manta ray می‌‌باشد. در کمپانی آرکتیپو ( نام این کمپانی از واژه archetype مشتق شده‌است) یکی از اصول اخلاقی طراحی‌شان بر این پایه است که “ساخت تجربیات، اشیاء نیست” و تاکنون نیز توانسته‌اند سیر تکاملی منطقی در حوزه معنا در تولیداتشان را مشاهده کنیم. دست‌ساخته‌های این کمپانی توسکانیایی الهام گرفته‌شده از هنر سنتی فلورانس و میراث غنی منسوجات ایتالیایی است.

 

 

Nash

زیبایی در فرمی نامتقارن! نَش یک کاناپه توسعه‌یافته است، عناصر اصلی طراحی این کاناپه را می‌توان به “بی‌مرز بودن” ، “زخمت” و “دارای مفهوم”دانست، در طراحی این کاناپه بی‌مرز بودن بدان معناست که می‌تواند چهارچوب‌های کهنه در طراحی کاناپه‌ها را کاملا تحت‌الشاع قرار دهد، شاید این مفهوم هنوز جای مناسبی در معنا برایتان نداشته باشد اما می‌توان این ویژگی را به آزاد بودن نیز تعبیر کرد. نَش توسط مائورو لیپارینی ( Mauro Lipparini) در کمپانی آرکتیپو طراحی شده است.


 

Pala

لوکا نیچتو ( Luca Nichetto) طراح صندلی راحتی پالا از برند معروف هلندی Artifort است، این کمپانی در یکی از شهرهای جنوب هلند به‌نام ماستریخت در سال ۱۸۹۰ پایه‌ریزی شده‌ است، طرح‌های طراحان آرتی‌فورت روان و خلاقانه و بسیار مشهور هستند. واژه Artifort از دو واژه لاتین Ars به‌معنای هنر و  Fort به‌معنای قوی یا قدرتمند ساخته شده است. طراحی این صندلی نیز براساس شی و فرم کامل بدن انسان از سر تا پنجه، صورت گرفته است.

 

 

 

 

Altair

کاناپه آنتایر اولین محصول مشترک برند لهستانی Comforty و Design Society است، شرکت Comforty در سال ۲۰۰۰ در شهر Nowe Skalmierzyce لهستان تاسیس شد، در طراحی این کاناپه یک‌جور بازگشت به سنت را مشاهده می‌کنیم، کاناپه‌ای که شکل و شمایلش به کاناپه‌های دهه ۶۰ میلادی باز می‌گردد اما زبان طراحی جدید به‌خودش گرفته است.

 

 

 

 Oyster

کلاسیک و مدرن! این صندلی راحتی از ۲ زبان طراحی مدرن و کلاسیک در طراحی‌اش استفاده شده است، استفاده از صندلی راحتی با کفی جداگانه، استفاده از زبان طراحی کلاسیک در این صندلی شیک و مدرن است، طراح این صندلی کریستیان کووالسکی لهستانی از کمپانی Comforty می‌باشد.

 

 

 

Quilt

این صندلی حاصل کار مشترک دو طراح به‌ نام‌های Ronan & Erwan Bouroullec در یکی از شرکت‌های بریتانیایی است که با الهام از طرح لانه زنبور‌های عسل توانسته‌اند این صندلی را روانه بازار کنند، نوع طراحی گسسته‌ای که در این صندلی می‌بینید جذابیتی بیش از پیش به این صندلی می‌بخشد، اضافه‌بر‌این شیار‌های تعبیه شده از لحاظ علوم مکانیک به‌منظور تهویه بسیار مناسب است و از تعریق جلوگیری می‌کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *